Projektazonosító: TIOP-2.2.8.A-15/1-2016-0062
Projekt címe: A Kaposvári Egyetemen Humán Egészségügyi és Kutató Imaging Centrum létrehozása
Kedvezményezett: Kaposvári Egyetem
A szerződött támogatás összege: 3 321 362 762 Ft
Projekt megvalósításának időszaka: 2010. április 1. – 2015. december 31.
A támogatás mértéke: 100%.
Forrás: A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
A projekt végrehajtásában részt vevő szervezet:
PET Medicopus Diagnosztikai és Kutató Korlátolt Felelősségű Társaság.
Irányító Hatóság: Emberi Erőforrások Minisztériuma Irányító Hatósági Feladatokat Ellátó Titkárság (TIOP)
Közreműködő szervezet: Emberi Erőforrások Minisztériuma TÁMOP-TIOP Közreműködő Szervezeti Feladatokat Ellátó Egészségügyi, Szociális és Felzárkózási Főosztály (TIOP)
A Kaposvári Egyetem és jogelődjeinek tevékenysége eredményeként 1989 óta nagy értékű high technology képalkotó diagnosztikai berendezéseket (UH, CT, MR, DSA) alkalmaz kiterjedt multidiszciplináris kutatás, felsőfokú, több tudományterületű graduális és posztgraduális oktatás céljából, valamint 1990 óta az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral szerződéses viszonyban humán egészségügyi szolgáltatás végzésére. A multidiszciplináris kutatói munka hazai és nemzetközi egyetemekkel, kutatóintézetekkel együttműködési szerződés keretei között zajlik agrár-, orvos-, állatorvos-, anyag-, fizika- és informatikai tudományok területén. Ezen együttműködések közül kiemelkedik a Harvard Egyetem Radiológiai Tanszékével kötött többször megújított szerződés, oktatási és kutatási feladatokra (1992 óta), valamint több Európai Uniós egyetemmel és kórházzal jelenleg is érvényben lévő kutatási együttműködés szívinfarktus állatmodell kísérletekre. (1 Németország, 6 Ausztria, 1 Hollandia)
Az Intézet 24 órás működtetése biztosítja az oktatás, kutatás és egészségügyi szolgáltatás tevékenységet, egymástól jól elkülönítve az egészségügyi szolgáltatói és kísérleti munkát. Az eltelt lassan 25 év alatt mind szakdolgozói, non doktori, mind orvosi, állatorvosi, mind agrármérnöki, mérnöki, fizikusi, informatikus generációk nőttek fel, szereztek tudományos minősítést és azt követőleg végeznek egyetemi, akadémiai oktatói és kutatói munkát Magyarországon és külföldön egyaránt.
A PET/CT, PET/MR fejlesztés célja
A high tech 3D képalkotás palettájából a PET/CT és a PET/MR hiányzott. Ugyanez látható, hogy Magyarországon az Európai Uniós átlagos PET vizsgálati lehetőség – 1 M lakos/berendezés – jelentősen elmaradt. A lemaradás nemzetközileg jelentős fokú annak ellenére, hogy Magyarországon a daganatos megbetegedések aránya magas rátájú, mint ahogy Somogy megyében is. A kutatások területén az utóbbi években a külföldi projektek esetében a Kaposvári Egyetem Diagnosztikai és Onkoradiológiai Intézete számtalan esetben hátrányba került és nem kapott megbízást, tekintettel arra, hogy PET vizsgálati lehetőséggel nem rendelkezett.
Összegezve: mind a Kaposvári Egyetem kutatási és oktatási programjai szempontjából (hazai és nemzetközi), mind a magyarországi, valamint a Kaposvári Egyetem egészségügyi szolgáltatás szempontjából a PET képalkotás lehetőségét meg kellett teremteni az egyetem jól bevált filozófiájával: nagy értékű high tech berendezések, minél magasabb kihasználtsággal működjenek az oktatás, kutatás és egészségügyi szolgáltatás területén.
Humán Egészségügyi Kutató és Imaging Centrum megvalósítása
2010-ben a Kaposvári Egyetem vezetése tárgyalást kezdeményezett a Magyar Fejlesztési Bank Zrt-vel PET/CT, PET/MR gépek telepítésével létrejövő PET központ finanszírozása céljából.
Ezt követően a MFB Zrt-vel a Kaposvári Egyetem megkötötte a berendezések vásárlásáról szóló hitelkonstrukciós szerződést 2013. március 7-én. Sikeres közbeszerzést követőleg a nyertes kivitelező a megtervezett és engedélyes tervvel rendelkező épület kivitelezését 2013. augusztus 14-én kezdte meg. Ezzel párhuzamosan a berendezésekről szóló közbeszerzési eljárás sikeres volt, a nyertes pályázóval szerződéskötés 2013. szeptember 11-én történt PET/CT, PET/MR, izotóp anyagot előállító ciklotron berendezés, valamint az ehhez csatlakozó informatikai, biztonságtechnikai, laboratóriumi eszközök beszállítására 2014. március 31-ei határidővel. A leírtak alapján a Kaposvári Egyetem területén a Magyar Fejlesztési Bank Zrt., MFB Invest Zrt. részvételével 2014 júniusában kezdte meg működését az új állami tulajdonú PET központ, mely PET/CT és PET/MR, valamint izotóp előállítását biztosító berendezéssel rendelkezni fog. Az új képalkotó központ szervesen integrálódik a meglévő Kaposvári Egyetem Diagnosztikai és Onkoradiológiai Intézethez, illetve a betegellátás vonatkozásában a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház komplex rendszeréhez.
2013 szeptembere óta a magasan kvalifikált szakemberek (orvosok, kémikusok, vegyészek, fizikusok, gyógyszerészek, diplomás és speciális szakdolgozók) képzése folyamatosan történt, hogy a várható 2014 májusi indításra a minimál feltételekben meghatározott személyzet rendelkezésre álljon.
A megvalósult PET/CT, PET/MR központ beruházás eredménye
A legnagyobb eredménynek az tekinthető, hogy a magyarországi komplex onkológiai ellátásban az Európai Uniós elvárásokkal szemben fennálló lemaradás (egymillió ember/1 PET/CT) csökkenthető. Ennek megfelelően az onkológiai betegek diagnosztikájához, kezelés eredményességének meghatározásához, kiújuló folyamatok megerősítéséhez, vagy elvetéséhez elengedhetetlenül szükséges PET/CT berendezés a Balaton vonalától délre is rendelkezésre áll. Ezen területen az onkológiai betegek várakozási listája, PET/CT vizsgálatokhoz való hozzájutása mondhatni megszűnt. A folyamat azért is lényeges, mert a daganatos kórfolyamatok diagnosztizálásánál a legfontosabb faktor az időbeliség. A PET/CT működtetése természetesen a komplex onkológiai kivizsgálásra (laboratórium, UH, CT, MR, izotóp) támaszkodik, lehetővé téve a differenciál diagnosztikai kérdések eldöntését is. A kezelések hatékonysága exponenciálisan nő, ami természetesen nem csak egészség megtérülést, hanem jelentős költségcsökkentést is eredményez.
A kutatások vonatkozásában a fő cél a meglévő agyi, cardiovascularis, szív kutatások további kiterjesztése PET vizsgálatok bevonásával mind állatmodell, mind humán vonatkozásban.
Ugyanakkor újabb lehetőségek nyílnak nemzetközi kutatási projektekben való részvételre az agy, a daganatos folyamatok, szív működés kutatás területén.
Tervezzük a folyamatos kialakítását az új gyógyszer kipróbálások végzésének, nem utolsó sorban az oltóanyagok (mind humán, mind állattenyésztés vonatkozásában) hatékonyságának vizsgálatát.
A központ működése gazdaságilag önfenntartó,végezetül fő célnak tekintjük az úgynevezett Európai Uniós Excellence Kutatási Hely cím elnyerését pályázat útján a képalkotó diagnosztika vonatkozásában, mely a PET alkalmazásával válik teljessé, lehetővé.
A projekt keretében létrehozott épület 3 szintes (pince szint, földszint, emelet).
A beszállított nagy értékű gépek/berendezések:
- Siemens Biograph mMR, 3.0 Tesla PET MR
- Siemens Biograph Truepoint 64 PET CT
- Siemens Eclipse RD ciklotron